Vše má svůj vyměřený čas. Tak jako stroje se technicky opotřebí, látka zchřadne, tak i lidský organismus s přibývajícími lety stárne. Typickými projevy vyjma změny zevnějšku, je například zapomínání, slábnoucí reflexy, zhoršení vyjadřování. Častokrát je tento sled událostí považován za normální projev stáří, ale kde je ta hranice mezi prostým fyziologickým stárnutím a možným projevem onemocnění? Může se jednat o přechodné období, ale také nemusí. Tyto příznaky tak mohou být projevem počínající demence, a to právě jejího nejrozšířenějšího typu, Alzheimerovy choroby (ACH).
Jedná se o nejčastější formu demence. V celosvětovém měřítku přesahuje počet diagnostikovaných přes 44 milionů. Přičemž v České republice se počet nemocných pohybuje okolo 90.000. Počet nově diagnostikovaných osob neustále roste vlivem několika rizikových faktorů, v důsledku stárnutí a rychlého růstu populace. Reálný počet je však mnohem vyšší. Problém spočívá v největší míře ve velmi pozvolném nástupu nemoci, kdy si rodina ani samotný pacient neuvědomují závažnost prvotních změn chování, projevujících se například zapomínáním, zvýšenou únavou, či lehkou zmateností. Tyto příznaky se leckdy považují za pouhé projevy klasického stárnutí přímo úměrného ku věku nemocného. Tento fakt lze reflektovat i z odborné praxe sestřiček domácí péče, kdy u několika klientů, u nichž rodina právě přisuzovala občasné zapomínání jen k normálním projevům stáří a omlouvala to větou „proti věku není léku, je to přeci normální“, byla až na základě urgence zdravotních sester nebo sociálních pracovníků diagnostikována již probíhající demence, častokrát už v pokročilém stádiu (přes 50 % diagnóz, zjištěných díky domácí péči, zastupovala právě Alzheimerova choroba). Ve většině případů se objevuje i v kombinaci s dalšími onemocněními.
- Hlavní příčina nemoci není stále známá. Existují však rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku onemocnění.
- Věk, nejčastěji nad 60 let. K propuknutím nemoci může dojít však i dříve.
- Dle statistik jsou více postiženy ženy (pravděpodobně díky delší průměrné délce života)
- Kardiovaskulární onemocnění – vysoký krevní tlak; obezita; kouření; někdy i poúrazové stavy
- Některé studie hovoří o spojitosti ACH a pokročilým věkem matky v těhotenství