Zdravotnické prostředky na poukaz jsou takové pomůcky, které lékař předepíše (obdobně jako recept u léků) a pacient si je vyzvedne v lékárně nebo výdejně zdravotnických prostředků a může je doma sám používat nebo aplikovat. Zdravotnické prostředky se předepisují na poukaz, který se zatím vystavuje v listinné podobě. Od jara roku 2022 však dostane stejně jako recepty na léky elektronickou podobu, tzv. ePoukaz.
Na poukaz musí být předepsány:
- zdravotnické prostředky, které mají být použity pouze pod dohledem lékaře (např. nitroděložní tělíska, inhalátory, sluchadla nebo injekčně aplikované implantabilní zdravotnické prostředky)nebo
- zdravotnické prostředky, které mají stanovenu úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění a mají být uhrazeny pacientovi zdravotní pojišťovnou.
Úhrada zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění je často limitována množstevním nebo časovým omezením.
Zdravotnické prostředky (ZP) jsou pro potřeby úhrad rozděleny do tzv. úhradových skupin, jejichž seznam je stanoven přímo v příloze č. 3 zákona o veřejném zdravotním pojištění (zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění) – tzv. kategorizační strom:
- ZP krycí
Např.: různé druhy krytí, gázy, obvazů či náplastí - ZP pro inkontinentní pacienty
Např.: různé druhy inkontinenčních pomůcek, často však se spoluúčastí pacienta - ZP pro pacienty se stomií
Např.: různé druhy stomických pomůcek, více na Život se stomií - ZP ortopedicko protetické a ortopedická obuv
Např.: ortézy, bandáže, obuv, pásy břišní, bederní atd. - ZP pro pacienty s diabetem a s jinými poruchami metabolismu
Např.: infuzní sety, aplikátory inzulínu, inzulínové jehly, diagnostické proužky, inzulínové pumpy, atd. - ZP pro kompresivní terapii
Např.: kompresivní elastická obinadla, kompresní punčochy, návleky, oděvy atd. - ZP pro pacienty s poruchou mobility
Např.: berle, chodítka, nástavce na WC, antidekubitní matrace, elektrické i mechanické vozíky a jejich příslušenství, pečovatelská lůžka, atd. - ZP pro pacienty s poruchou sluchu
Např.: různé druhy a tipy sluchadel. - ZP pro pacienty s poruchou zraku
Např.: dioptrické brýle, čočky, lupy, hole pro nevidomé, atd. - ZP respirační, inhalační a pro aplikaci enterální výživy
Např.: inhalátory a inhalační pomůcky, masky, kanyly, odsávací cévky, atd. - ZP nekategorizované
Aktuální seznam hrazených zdravotnických prostředků na poukaz naleznete na stránkách SÚKL zde.
Přímo zákon pak pro každou úhradovou skupinu stanoví jednak úhradový limit
(= maximální výší úhrady zdravotnického prostředku v konkrétní úhradové skupině), a další podmínky úhrady (preskripční či indikační omezení – jaká musí být specializace lékaře, který může zdravotnický prostředek předepsat či v jaké indikaci je zdravotnický prostředek hrazen zdravotní pojišťovnou).
Úhradová skupina je tedy základním stavebním kamenem úhradové regulace. Každý konkrétní zdravotnický prostředek je třeba podřadit pod některou z úhradových skupin, aby mohl být hrazen zdravotní pojišťovnou.
Znamená to tedy, že pacient má nárok na úhradu ze zdravotního pojištění stanoveného počtu zdravotnických prostředků (např. děti do 18 let věku s diabetem mají nárok na úhradu 2500 kusů diagnostických proužků pro stanovení glukózy z krve za 1 rok) nebo má nárok na úhradu daného zdravotnického prostředku 1× za určité časové období (např. berle jsou hrazeny 1× za dva roky).
Při výdeji takových zdravotnických prostředků pacient na zadní stranu poukazu svým podpisem stvrzuje, že v daném období (stanoveném pro vydávaný zdravotnický prostředek) úhradu daného zdravotnického prostředku nečerpal.
Zdroj:https://www.nzip.cz/clanek/300-poukaz-na-zdravotnicke-prostredky (kromě skupin ZP 1.-12.)
Některé zdravotnické prostředky však musí schválit revizní lékař, které to jsou naleznete ZDE.