Péče o ležícího pacienta

Hygiena na lůžku, jak správně přebalovat, manipulace s imobilní osobou na lůžku
Péče o ležícího a navíc inkontinentního pacienta je náročná psychicky i fyzicky. Projděte si sérii videonávodů, jak se o ležícího pacienta nebo svého blízkého starat. Ve spolupráci se zkušenou zdravotní sestrou byl vytvořen videoprůvodce, který vás provede od základní hygieny na lůžku přes přebalování a používání plen pro dospělé až po polohování, přesun na vozík a krmení na lůžku. Vhodnými pomocníky pro vás budou inkontinenční pomůcky a speciální kosmetika MoliCare od HARTMANN-RICO. Více praktických informací o péči o blízké a inkontinenci najdete na stránkách www.moliklub.cz

Úvod a úprava domácnosti

Preview image YouTube videos

Hygiena na lůžku

Preview image YouTube videos

Hygiena a technika přebalování

K častým úkonům při péči o blízkého na lůžku patří výměna inkontinenčních pomůcek. Jestli pacient používá pleny pro dospělé, ukážeme si, jak pomůcku správně a snadno vyměnit, abyste zbytečně nenamáhali sebe ani svého blízkého, a jak zajistit, aby nedošlo k protečení.
Preview image YouTube videos

Manipulace s imobilní osobou na lůžku

V tomto návodě se podíváme, jak snadno přesouvat a obracet pacienta na lůžku, aby to zvládl pečovatel jakýchkoliv tělesných dispozic. Podíváme se, jak využít vlastní tělo pro pohyb s ležícím pacientem i jak si pomoci dekou nebo prostěradlem.
Preview image YouTube videos

Polohování na lůžku a předcházení proleženinám

Proleženiny jsou u dlouhodobě ležících pacientů velkým problémem, a proto musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom jim předešli. Podívejte se na způsoby, jak využít k polohování a odlehčení pacientovi ručníky, deky a polštáře tak, aby ke kůži zatěžované inkontinencí mohl proudit vzduch a nedocházelo k jejímu poškození.
Preview image YouTube videos

Přesun na židli nebo vozík

Zdravotní sestra vám ukáže, jak pomoci z lůžka na židli nebo na vozík částečně mobilnímu i imobilnímu pacientovi tak, abyste zbytečně nenamáhali sebe ani svého blízkého.
Preview image YouTube videos

Krmení na lůžku

Na závěr našeho videoseriálu o péči o ležícího pacienta se zaměříme na krmení. Je důležité pacienta posadit do polosedu, podložit dekou nebo polštářem a nikdy mu nepodávat jídlo v leže nebo se zakloněnou hlavou.
Preview image YouTube videos
Více praktických informací o péči o blízké a inkontinenci najdete na stránkách moliklub.cz.