Jak provádět hygienu u osob s omezenou hybností?

Péče o tělo, hydratace pokožky, tipy na péči

Hygienická péče patří bezesporu k základním potřebám každého jedince a má dopad na pozitivní emoce a vnitřní spokojenost. Správná hygiena patří mezi oblasti, které ovlivňují nejen zdravotní stav ošetřovaného, ale také jeho důstojnost.

Ze zdravotnického hlediska je hygienická péče důležitá především proto, že podporuje odstranění mikroorganismů a sekretů z lidského těla. A zvolíme-li vhodné kosmetické prostředky, pak udržuje kůži v žádoucím stavu. První známky zanedbávání hygienické péče se typicky projevují na kůži – zarudnutí, různě rozsáhlá vyrážka, špatně se hojící rány či dekubity.

Nedostatečná hygiena může působit nejen výrazné zdravotní komplikace, ale i psychické problémy. Především u člověka, který celý život úzkostlivě dbal na úpravu svého zevnějšku, vyvolává náhlá degradace v tomto směru výrazné duševní trauma.

Základní principy

  • Základním požadavkem je vhodné vybavení koupelny pomůckami, které mohou ošetřovanému ulehčit hygienu a zvýšit jeho samostatnost – např. kartáče na umývání zad, sedátka do vany, speciální podložky do sprchy, upravené zubní kartáčky, speciálně upravené baterie apod.
  • Nikdy nenabízejte pomoc vašemu blízkému tam, kde ji nezbytně nepotřebuje. Jestliže se vykoupe sám bez vaší pomoci, buďte mu pouze nablízku, abyste mohli zasáhnout v případě vzniku problému. Nebo mu poraďte, aby si bral s sebou mobilní telefon a v případě potřeby mohl přivolat pomoc.
  • Hygienu obličeje provádějte 2x denně, celého těla alespoň 1x za den. Vlasy umývejte dle potřeby. Pamatujte ovšem na to, že neupravené vlasy mají vliv na celou vizáž (zejména pro ženy jsou důležitým prvkem) – proto je dobré vlasy po umytí upravit do podoby dle přání ošetřovaného (vyfoukat, natočit).
  • K očistě používejte jemné přípravky, po každém umytí pečlivě vysušte všechny záhyby kůže. Následně kůži ošetřete krémem, v případě míst, kde hrozí opruzeniny, použijte místo krému dětský zásyp.
  • K očištění pokožky můžete využít i čistící pěnu v kombinaci s mycí žínkou, které rychle a šetrně čistí pokožku po úniku moči nebo stolice bez použití vody a mýdla. Kvalitní čistící pěny nenarušují přirozený ochranný obal pokožky, nevysušují ji a nedráždí.

(Zdroj: Admin + MoliKlub)

Doporučení:

Nejlepším, nejlevnějším a nejefektivnějším řešením při zabezpečování hygienické péče je jemná žínka + ručník a čistá voda, která může být doplněná jemným přípravkem.

Zdroj: Rady a tipy pre pečující, s. 50-55

Péče o tělo u osoby upoutané na lůžko

  • Zvolte vhodnou dobu pro provedení koupele, zavřete okna, zajistěte teplo v pokoji.
  • Připravte si všechny potřebné pomůcky k lůžku – lavor s teplou vodou, žínku (místo žínky lze použít i rozstříhané ručníky), ručník, mýdlo a šampon, nádobu na spláchnutí vlasů, hřeben a fén, čisté osobní a ložní prádlo).
  • Ošetřovaného položte na záda a umyjte ho směrem od obličeje k nohám, genitálie nakonec. Nezapomeneme omývat i místa za ušima či mezi prsty – patří k největším zdrojům tvorby plísní.
  • Pak jej otočte na bok a umyjte záda a hýždě.
  • Kůži pořádně vysušte, aby nedocházelo k opruzeninám. Nakonec kůži ošetřete – promažte a místa, na kterých hrozí opruzeniny, zasypte dětským pudrem.
  • Při umývání můžeme jemně promasírovat klouby, aby došlo k jejich prokrvení. Případně můžeme použít masážní gel nebo lehký kafrový krém.
  • Doporučujeme umístit pod ošetřovaného gumovou podložku, která zabrání proniknutí vody či exkrementů na prostěradlo.

Doporučení:

V případě osob upoutaných na lůžko je možné problém s oblékáním vyřešit jednoduchým způsobem: Tričko rozstřihněte na zádech až po lem u krku (ten nepřestřihněte, udrží tričko na těle ošetřovaného). Do takto připraveného oděvu bude jednodušší ošetřovaného obléci.

Opruzeniny na těle

Na opruzeniny jsou velmi náchylná ta místa na těle, kde dochází ke kontaktu pokožky s pokožkou (u žen pod prsy, u obézních osob záhyby kůže). Během koupele kontrolujte změny na kůži – včasné odhalení dekubitů a opruzenin může zabránit závažnějším zdravotním komplikacím.

Doporučení:
Tato místa nedoporučujeme mazat krémem – hrozí, že krém začne kvasit. Je lépe je zasypat dětským pudrem a v místě opruzenin umístit gázu z netkaného textilu pro všeobecné ošetření ran (např. Medicomp) nebo kousek tylu.

Ošetření/hygiena rukou, které jsou ve stahu

  • Ruce v žádném případě násilím nenatahujeme – pomůžeme si masírováním a teplými obklady.
  • Jakmile ošetřovaný dlaň otevře – ruce umyjeme, vysušíme a do dlaně umístíme polštářek, který zabrání, aby se prsty dotýkaly kůže.
  • Takto ošetřenou dlaň nemažeme krémem – hrozí, že by začal kvasit a vznikla plíseň.

Hydratace pokožky

Pokožka seniora i osoby upoutané na lůžko je velmi náchylná a má sklon k vysušování. Proto po každé koupeli ošetřujeme pokožku krémem nebo tělovým mlékem.

Doporučujeme dodržovat tyto zásady:

  • Používáme kosmetiku, na kterou byl ošetřovaný zvyklý.
  • Místa, která jsou ohrožena dekubity, ošetříme speciálním krémem (MoliCare Skin) – vytváří na pokožce jemně bílý ochranný film a chrání před nečistotami.
  • Před aplikací nové vrstvy krému odstraníme tu předchozí – speciální krémy obvykle není možné umýt vodou. Doporučujeme proto odstranit lehce čistící pěnou nebo olejem (při použití oleje je nutné pokožku důkladně omýt vodou), pokožku osušit a znovu namazat.
  • Pro prokrvení kloubů používejte masážní gel (MoliCare Skin) nebo lehký kafrový krém. Nepoužívejte koňský krém – obsahuje výraznou chladící látku, která je agresivní.

Péče o dutinu ústní

Důležitou část hygieny představuje péče o chrup/zubní protézu. Pravidelná péče zabraňuje šíření zubního kazu a kamene, případně infekcí v dutině ústní. Kromě toho přispívá ke zvlhčení sliznice v ústech a celkovému osvěžení dechu a sliznice v ústech.
Péče o zubní protézu
  • Možné čistit mechanicky – obdobně jako vlastní zuby, nebo chemicky speciálními přípravky.
  • Nezapomínáme na pravidelné návštěvy u stomatologa, abychom předcházeli poškození dásní ošetřovaného.
  • Preventivní prohlídky i zubní náhrady jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.
Péče o dutinu ústní u imobilní osoby
  • Pokud ošetřovaný spolupracuje – provedeme hygienu běžným způsobem (mechanické čištění vlastních zubů; ošetření zubní náhrady).
  • Vyčistíme horní patro i jazyk (ze kterého stáhneme případný povlak) – k tomuto účelu můžeme použít gázu z netkané textilie (např. Medicomp), kterou namotáme na prst a namočíme do roztoku.Preventivně tím bráníme vysoušení dutiny ústní:
    • kromě gázy je možné použít i speciální molitanové tamponky, které nepouští chlupy, nebo vatové tamponky;
    • roztok můžeme koupit v lékárně (různé příchutě), nebo si vyrobit vlastní (kapka vody, kapka oleje a citron).
V případě, kdy ošetřovaný nespolupracuje, doporučujeme roztokem přetřít rty – ošetřovaný jej reflexivně olízne. V této souvislosti je možné tamponek namočit do piva nebo CocaColy – oba nápoje aktivují chuťové pohárky.

Inkontinence a intimní hygiena

Inkontinence je jakýkoliv samovolný únik moči nebo stolice způsobený celou řadou příčin (věk, psychika, zdravotní stav, pohyblivost, užívání léků, kašel atd.). Zásadním vnějším faktorem vzniku inkontinence je nedostupnost toalety. Neřešená inkontinence zásadně ohrožuje důstojnost seniora. V domácnosti je nutné řešit vzdálenost k toaletě a možnost jejího pohodlného využití seniorem.

Více informací o tom, co je to inkontinence, jaké jsou stupně inkontinence, jak vhodně vybrat inkontinenční pomůcku nebo na co máte nárok při předepisování inkontinenčních pomůcek od lékaře se dozvíte v samostatném článku zde.

S výběrem vhodných pomůcek vám během pouhých 2 minut pomůže rádce na Moliklub.cz.

Zásady používání inkontinenčních pomůcek
  • Výměna je nutná nejpozději po 8 hodinách.
  • Před samotnou výměnou si nachystáme všechny potřebné předměty.
  • Při oblékání musíme dbát na to, aby dobře seděly v tříslech – prevence vzniku opruzenin.
  • Vzhledem k riziku vzniku opruzenin zkuste zajistit (pokud je to možné), aby váš blízký nepoužíval pleny celý den. U pohyblivých osob je možné využít vložné pleny v kombinaci s prodyšným spodním prádlem. Pokud se jedná o imobilní osobu, zkuste střídat pleny s inkontinenčními podložkami.

    Existují dva druhy podložek:
    • Jednorázové (např. Molicare Bed Mat)– V kombinaci s jinými inkontinenčními pomůckami navyšují ochranu lůžka před poskvrněním. Je možné je získat i na předpis. Nejsou však příliš vhodné k dlouhodobému využívání, jsou umělé a neprodyšné.
    • Látkové (např. Abri Soft) – existují v různých velikostech (85×75 cm nebo na celé lůžko), jsou pratelné – možnost prát až 300x, při teplotě do 95 °C a mohou se sušit v sušičce. Mají výbornou absorpční schopnost a nepropustnou bariéru, která je ovšem prodyšná. Z tohoto důvodu se lépe hodí k dlouhodobému používání.
  • Při průjmech dochází snadno k poškození pokožky v oblasti konečníku, je proto nutné pečlivě ošetřovat kůži v okolí a sledovat každé případné poranění. Vždy po vyprázdnění je také vhodné kůži opatrně omýt vodou a jemným mýdlem.
Výměna pomůcek u imobilních osob
  1. Ošetřovaného necháme na zádech; odlepíme starou plenu a provedeme základní hygienu – očištění provádíme vodou a žínkou (případně pěnou pro intimní hygienu nebo vlhčeným ubrouskem); omyjeme genitálie a záhyby stehen; k zamezení infekce se hygiena provádí směrem zepředu dozadu (k hýždím). Případně lze použít i čistící pěnu a mycí žínky (MoliCare), a to bez použití vody.
  2. Část staré pleny, která je na naší straně, stočíme pod ošetřovaného.
  3. Otočíme ošetřovaného na bok a přidržíme jednou rukou za kyčel.
  4. Obejdeme ošetřovaného na druhou stranu (postavíme se k zádům).
  5. Největší nečistoty odstraníme za pomocí staré pleny, kterou následně zlikvidujeme.
  6. Omyjeme zadní část těla, ošetříme krémem.
  7. Pacientovi, který je otočený na boku, protáhnete zepředu mezi nohama inkontinenční pomůcku. Indikátor vlhkosti by měl být v prodloužení páteře.
  8. Pacienta obrátíme zpět na záda a upravíme pomůcku tak, aby správně seděla. Nejprve zalepíme horní lepítka nebo suché zipy, poté ty spodní.
  9. Abychom zabránili protečení pomůcky, je důležité zvolit její správnou velikost. Tu zjistíme změřením obvodu boků a porovnáním s detaily na obalu inkontinenční pomůcky.